Pytania i odpowiedzi

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Często zadawane pytania

Tak, każdy odbiorca biznesowy ma prawo do sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Przyczyny liberalizacji rynku energii w Polsce.

Zmieniając sprzedawcę możesz: – obniżyć koszty energii elektrycznej i gazu, korzystając z korzystniejszych stawek, -wybrać ofertę lepiej dopasowana do Twoich potrzeb (np. taryfy ekologiczne lub pakiety dodatkowych usług), -korzystać z promocji czy programów lojalnościowych.

OSD to skrót od Operatora Systemu Dystrybucyjnego energii elektrycznej lub gazu. Jest to podmiot odpowiedzialny za zarządzanie siecią dystrybucyjną na określonym obszarze. OSD odpowiada za dostarczenie energii elektrycznej i gazu od Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) lub producentów energii bezpośrednio do odbiorców końcowych.

Nie. Energia elektryczna i gaz są dostarczane tymi samymi sieciami dystrybucyjnymi bez względu na to kto jest Twoim sprzedawcą. Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) odpowiada za ciągłość dostaw.

Nie, zmiana sprzedawcy energii elektrycznej i gazu jest bezpłatna. Ewentualne koszty mogą wynikać jedynie z kar umownych, jeśli wcześniej rozwiązujesz umowę z obecnym sprzedawcą (dotyczy umów na czas określony)

Zmiana odbywa się w kilku krokach: – Wybór nowego sprzedawcy – porównaj oferty dostępne na rynku. – Podpisanie umowy z nowym sprzedawcą – nowy sprzedawca pomoże w formalnościach, takich jak wypowiedzenie dotychczasowej umowy. – Powiadomienie Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) – najczęściej zajmuje się tym nowy sprzedawca. – Rozpoczęcie dostaw energii elektrycznej lub gazu przez nowego sprzedawcę – po zakończeniu okresu wypowiedzenia lub zgodnie z terminem określonym w umowie.

Proces zmiany sprzedawcy trwa zazwyczaj od 21 do 30 dni, ale zależy to od zapisów w Twojej obecnej umowie. Pierwsza zmiana może trwać dłużej, gdyż wymaga podpisania umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych.

Nie ma ograniczeń co do liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej i gazu. Możesz to robić wielokrotnie, pod warunkiem przestrzegania warunków wypowiedzenia umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

Większość sprzedawców oferuje pomoc w całym procesie zmiany, w tym wypowiedzenie umowy u poprzedniego sprzedawcy. Warto jednak dokładnie to potwierdzić przy podpisywaniu nowej umowy.

– wysokość stawek za energię elektryczna i gaz (stawka za MWh) – opłaty dodatkowe (np. handlowe, za wypowiedzenie, inne) – czas trwania umowy i warunki jej rozwiązania – opinie sprzedawcy – dodatkowe usługi

Nie, licznik pozostaje ten sam a odczytami i serwisem zajmuje się nadal Twój Operator Systemu Dystrybucyjnego.

– sprawdź warunki umowy – skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta sprzedawcy – w przypadku sporu, możesz zwrócić się do Urząd Regulacji Energetyki (URE).